پنجشنبه 01, 01, 1398
محل قرارگیری: اخبار

پورتال ها


http://http://edu.jdhor.ac.ir/site

خبرگزاری ها

اوقات شرعی

جزئیات خبر

تاریخ ایجاد: سه شنبه 06 اسفند 1396 تعداد بازدید: 198 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: admin3
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی مدیریت منابع آب ایران: هر جامعه ای بدون آب از بین رفتنی است/هنوز مسئولین و مردم عمق فاجعه را درک نکرده اند 

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران گفت:  آب حرف اول را می زند و هر جامعه ای بدون آب از بین رفتنی است، با چالش هایی مواجه هستیم که خودساخته اند و کسی ما را به انجام آن اجبار نکرده و می توان اصلاح کرد.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد هرمزگان، مجید سیاری صبح امروز در نخستین همایش ملی"دریا، توسعه و منابع آب مناطق ساحلی خلیج فارس و حوزه مکران" در بندرعباس، اظهار کرد: میزان بارندگی در سالجاری تا بهمن ماه از آمار 50 سال اخیر کمتر بوده و با این روند ما در حال نابودی آب هستیم نه مصرف آن.

وی با بیان اینکه در تمامی استان ها وضعیت بارش منفی است، اظهار کرد: هرمزگان با 80 درصد کاهش بارندگی نسبت به گذشته رتبه دوم شرایط حاد را پس از سیستان و بلوچستان دارد؛ بارندگی 10 سال اخیر کشورمان بسیار پایین است و شرایط بسیار حادی داریم، هنوز مسئولین و مردم عمق این فاجعه را درک نکرده اند.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه در سال 2014 رتبه ما 164بوده اما شرایط ما دارد به کشورهای خشک غربی نزدیک می شود و با شیبی منفی در حال کاهش بارندگی هستیم، تصریح کرد: در بخش کشاورزی باید انقلابی آبی داشته باشیم و از حرف به عمل برسیم زیرا 83 درصد مصرف آب ما در کشاورزی صرف می شود.

وی اضافه کرد: هم اکنون در مرحله تنش قرار داریم و از نظر شاخص پایداری از مرز بحران آبی گذشته ایم، مطالعات نشان می دهد، منطقه شرایطش رو به وخامت می رود و در افق 1404 وضعیت بدتر می شود. هدف گذاری کشور بر مبنای افزایش جمعیت است و باید بتوانیم جوابگوی آن باشبم، با افزایش جمعیت کاهش سرانه ادامه یافته است.

سیاری با اشاره به اینکه از سال 90 در مرحله تنش آبی هستیم و با این منوال در سال 1420 وضعیت بسیاری خواهیم داشت، تصریح کرد: برای تولید یک کیلو گوشت گاو 15 هزار لیتر مصرف می شود و هر کالایی که هزینه و انرژی صرف آن شده از منظر آب از بین برنده است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه مطالعات نشان می دهد درجه حرارت افزایش و بارندگی کاهش می یابد و باید برای نسل های آینده برنامه ریزی کنیم، عنوان کرد: در حوزه استفاده از پساب فاضلاب عقب هستیم و با توجه به کمبود و کاهش آب زیرزمینی و وابستگی آب کشاورزی و صنعت به منابع زیرزمینی باید به فکر چاره باشیم.

سیاری با اشاره به اینکه باید به این موضوع بپردازیم که آیا آب شیرین کن و سد خوب است یا نه، اظهار کرد: سدها در بسیاری از جاها خوب و در بسیاری از جاها نامطلوب است و به طور کلی در مورد سدسازی، بسیاری از جاها باید ساخته شود و بسیاری از جاها ساخته نشود.

وی با بیان اینکه در وزارت نیرو احداث شبکه های اصلی را در برنامه داریم که بیش از 84 درصد آن ساخته شده، اضافه کرد: در شبکه های فرعی اوضاع چندان جالب نیست؛ صحبت هایی که در بحث تبخیر سدها می شود بزرگ نمایی شده است و به اینگونه که اعلام می شود، نیست.

سیاری ادامه داد:اگر می گویند سد نامناسب است، 5 سال سد استقلال میناب را آبگیری نکنیم، چه اتفاقی می افتد، چرا مسائل را اینگونه مطرح می کنیم.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه قدم زدن در طبیعت هم رد پای ما را می گذارد و هر اقدامی تاثیر گذار است و نمی توان گفت که هیچ کاری نباید کرد، خاطرنشان کرد: در کشور ما درآمد هر مترمکعب آب زیرزمینی برای کشاورزی صفر است در مقابل هزینه فروش یک متر مکعب آب در کشور کم آبی مثل ایران 102 ریال است پس کشور ما بهشت مصرف کننده است، هرکس بیشتر مصرف کرد، درآمد بیشتری کسب کرده است.

وی با اشاره به اینکه مصرف کننده در زمینه مدیریت مصرف آب دین بیشتری دارد، افزود: اثرات آب زیرزمینی که غیر قابل برگشت است و با طوفان نوح هم این سفره ها بر نمی گردد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه سیاست غلط حفظ معیشت کشاورزان کمکی به بهبود کشاورزان نکرده است که می گویند قیمت آب نباید افزایش یابد، اگر بهبودی هم بوده به چه قیمتی محقق شده است، تصریح کرد: در مصرف آب، کشاورزی که چاه غیر مجاز می زند، کارشناسی که اشتباه می کند، نماینده مجلسی که موضوعی را دنبال می کند، رئیس جمهوری که در فیروزکوه می‌گوید دشت ممنوعه چه معنایی دارد، چاه به مردم بدهید، همگی دخیل هستند.

وی با اشاره به اینکه در سواحل مکران 7 طرح اجرایی در بخش آب شامل 4 طرح ملی در دستور کار قرار دارد، خاطرنشان کرد: اگر قیمت آب را بتوانیم افزایش دهیم می توانیم بسیاری مسائل را حل کنیم، سرمایه گذاران خیلی رغبت نمی کنند با این شرایط کار ورود کنند.

سیاری با اشاره به اینکه آب حرف اول را می زند و هر جامعه ای بدون آب از بین رفتنی است، افزود: با چالش هایی مواجه هستیم که خودساخته اند و کسی ما را به انجام آن اجبار نکرده و می توان اصلاح کرد، برخی چالش ها از دست ما خارج است و باید برای آن ها فکری کرد؛ باید مدیریت یکپارچه داشته باشیم، کسی که زیاد مصرف می‌کند یا درست و بهینه مصرف می کند باید نتیجه اش را ببیند.

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

تابلو اعلانات

تابلو اعلانات دانشگاه

دوره های جاری

ادارات استان